Dekoratif Şap

Dekoratif Kaplamalar

Zeminlerde bitirme katmanı olarak kullanılan, güçlü mekanik özelliklere sahip, yüksek performanslı malzemelerdir. Sanayi, sosyal alan ya da ticari mekanlarda kullanılan zemin kaplamaları olup pürüzsüz, terazisinde ve dekoratif zeminler oluştururlar. Mimari çözüm olarak projelerde çok hızlı ve yerinde imalat imkanı verirler. Dekoratif kaplamalar, düşük çimento oranlı, taksit madde içermeyen, geri dönüştürülmüş malzeme içerilikli çevre dostu ürünlerdir.

Ofisler ve konutlarda, sanayi tesisleri ve depolama alanlarında, galeri, dükkan ve mağazalarda sağlam, uzun ömürlü ve modern görünümleri sebebi ile tercih edilir. Ürünlerimizin en önemli özelliklerinden biri de aynı gün üzerinde yürünebilir ve hızlıca kullanıma açılabilir olmasıdır.

Zemin Tesviye Şapları

Kendiliğinden yayılma ve çok hızlı kürlenme özellikleri ile parke, pvc, halı, linoleum, seramik, sportif zemin kaplamaları altında, tek katta 30 milimetreye varan kalınlıklarda, çatlamayan, tozmayan ve dayanıklı altyapılar oluşturan ürünlerdir. Dekoratif kaplamalar gibi tesviye şapları da toksit malzeme içermeyen formülü sebebiyle çevre dostu ürünlerdir.

Bina Zemin Çözümlerinde Farkımız

 • Diğer yapı malzemelerine ve solvent bazlı uygulamalara göre çimento ve su bazlı bir ürün olarak çok düşük VOC emisyonu vardır.
 • Allerjenlerin barınmadığı ortam sağlar; ahşap, halı ve diğer organik malzemelerden farklı olarak, taksit mantar üretmez, zararlı böcek ya da mikro organizma oluşumunu engeller.
 • Yerden ısıtma sistemleri üzerinde başarıyla kullanılabilir.
 • Taşıma, uygulama ve kullanım süreçlerinde yanmaz ve alev alma riski taşımaz.
 • Geri dönüşümlü malzeme içeriği yüksektir ve kendisi geri dönüşüme elverişli olduğu için yeşil malzemeler grubuna girer.
 • Bu özellikleri ile LEEDS akreditasyonu için yüksek puan sağlayan ekolojik bir üründür.
 • Uygulamada hız kazandırarak ekonomi sağlar.
 • Uzun ömürlü bir zemin kaplaması olup, bakım ve yenileme giderlerini ortadan kaldırır. 
 • Binaya yük bindirmeyen çözümlere imkan verir ve deprem riski açısından avantaj sağlar.

Ürünümüz modern ve hızlı bir zemin kaplamasıdır:

Monotonluğu geride bıraktıran efektleri ile antik, degrade, lekeli, hareli ve tabii görüntülerin çeşitliliği, ürünümüzün mekanlara kattığı görsel zenginliği artırır. Renkli görüntüler ise sokak-mekan devamlılığı ya da yol-mekan devamlılığı gibi görsel efektler ve kesintisiz brüt tasarımları mümkün kılar.

 • Üzerine yapılan son kat cilanın tipi ile ya da mekanik işlemin seçimi ile farklı görsel alternatifler sunar e tercihe göre beton harelerini farklı kuvvetlerde görebilme olanağı sağlar. 
 • Zeminlerimiz kullanıcın seçime göre mat, yarı mat ya da parlak olabilirler.
 • Yüzey parlatma ve sertleştirme uygulamaları hem mekanik olarak yapılabilir, hem de seçilecek cilalar ile farklı işlev ya da tercihlere göre çeşitlendirilebilirler.

Zeminlerimiz Uygulamalarında teknik çözümler sağlar:

 • Özel tamir harçları ve dolgu malzemeleri, farklı kotların ortadan kaldırılmasında hızlı ve ekonomik alternatifler sunar.
 • Islahı zor zeminler için çelik hasır uygulamalarına uyumlu tipleri olup ara katmanlar oluşturabilirler.
 • Elyaf içeren dolgu/tamir harçları ile çift komponentli Flooropal M Flex çatlama risklerini önemli ölçüde azaltır.
 • Farklı akışkanlıkta ürünler ile eğim verme ve şev yapma imkanı verir. 

Uygulama

Yüzey hazırlığı

Uygulama yapılacak yüzey sert, sağlam ve yabancı maddelerden arındırılmış olmalıdır. Tüm toz ve parçacıklar, yüzeyden temizlenmelidir. Çimento şerbeti ya da eski kaplamalar mekanik olarak sökülmelidir. Yağ ya da gres lekeli betonu, pürüzle yakarak ve/veya özel bir gres temizleyicisi uygulayarak temizlemek gerekebilir.

Astarlama

Hazırlanan yüzey üzerine yumuşak bir fırça ya da astar pompası ile uygulanmalı, göllenmeler engellenmeli ve yeterli kurumaya izin verilmelidir. (2-4 saat) Uygulama yapılacak zeminin emiciliği yüksek ise ürün birinci kat için 1:5, ikinci kat için ise 1:3 oranında temiz su ile inceltilmelidir. Sağlam beton yüzeylerde 1:3 oranında inceltilmiş tek kat yeterlidir. Metal, seramik, epoksi, pvc vb zeminler üzerine yapılacak uygulamlarda ürün uygulamalar için teknik bölümümüze başvurun.

Ürün sıcaklığı +10 derecenin altında olan yüzeylere uygulanmamlıdır. Yüzey kuru olmalı, bağıl nem %70’in altında bulunmalıdır. Kuruma süresinin yeterli olmaması, düşük sıcaklık ve/veya yüksek nem, film oluşumunu etkileyerek, yüzeyin tam olarak kaplanmasını önleyebilir.

Karıştırma

Malzemeler %20 oranında (25 kg torbaya 5 litre) temiz su ile karıştırılmalıdır. Karıştırma işleminde , matkap ucuna takılmış pervane ya da   Umut Zemin tarafından onaylanacak bir pompa kullanılmalıdır. Pervane ile karıştırmada, karıştırma süresi 2 dakikadan az olmamalıdır. Karıştırılan malzeme 20 dakika içinde kullanılmalı, malzeme sıcaklığı +5 derece ile +20 derece arasında olmalıdır. Kuru malzemenin kullanımdan önce fazla soğuması ya da ısınması, karışımın akışkanlık özelliklerini etkileyebilir. 

Uygulama

Karıştırılan malzeme yüzeye el ya da pompa ile yayılarak dökülür. Malzemenin üzerinde çelik spatula ya da kipi rulo ile geçilerek malzemenin içindeki hava kabarcıklarının çıkışı kolaylaştırılır.

Ürün serimiz +10 dereceden soğuk yüzeylere uygulanmamalıdır. Zemin, uygulamayı izleyen 48 saat boyunca dona karşı korunmalıdır. Ortam havasının bağıl nemi %70’in altında olmalıdır. Uygulama sırasında ve sonrasında hafif havalandırma önerilir, ancak nem gidericiler ilk iki gün süresince kullanılmamalıdır. Kürmembranlarının kullanılması gerekmez.

Uygulamalarda dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Ürünler sert ve sağlam zeminler üzerine uygulama amaçlı olarak geliştirilmiştir. Uygulama öncesinde yumuşak (asfalt ve benzeri) ya da zayıf katmanlar yüzeyden temizlenmelidir.
 • Uygulama yapılmadan önce mutlaka astar kullanılmalıdır. Ürünlerimiz birkaç kat olarak uygulanıyorsa her kattan önce astarlama yapılmalıdır. 
 • Uygulamadan sonra hareketi sürebilecek yapı ve dilatasyon derzleri ile çatlaklar, yeni yüzey üzerine derz olarak aktarılmalıdır.

Ambalaj

Ürünler 25 kilogramlık kraft torbalarda sunulmaktadır.

Depolama

Kuru ortamda 6 ay, 8 torbadan fazla üst üste istiflenmemelidir.

Sağlık ve güvenlik

Çimento içerdiğinden dikkatle kullanılmalıdır. Nemli çimentonun aşındırıcılık özelliği vardır. Gözlerinizi koruyun ve uzun süreli teması engelleyin, çocuklardan uzak tutun. Daha fazla bilgi için sağlık ve güvenlik bilgi föylerimize başvurun. 

Ürünler yanmaz, alev almaz, duman üretmez ve taksit madde içermez.

Ürünler ve uygulama konusunda daha ayrıntılı bilgi ve öneriler için lütfen Umut Zemin ve teknik kadrolarına başvurunuz.

İletişim için telefon:

0312 284 16 80

Başa dön